Voda H2O je esencijalni nutrijent našeg tijela i u postotku čini oko 60 % ukupne tjelesne mase kod muškaraca i oko 55 % kod žena. Stupanj hidracije tijela od izuzetne je važnosti za čitav organizam i sve biokemijske procese u tijelu.
Euhidracija – optimalna količina vode u tijelu
Optimalnu količinu vode u tijelu nazivamo euhidracijom i podrazumjeva ravnotežu količine unutarstanične i izvanstanične tekućine. Različita stanja i bolesti; osobito bolesti bubrega i srca, tjelesna aktivnost visokg intenziteta ili visoke temperature okoliša mijenaju našu potrebu za tekućinom i remete ravnotežu vode u tijelu pa je potreban oprez da ne dođemo u stanje hipohidracije, dehidracije ili radi vrlo visokog unoso vode u tzv. stanje hiperhidracije.
Trebamo nastojati unositi vodu u količinama koje će tijelo dovesti u stanje euhidracije i pripaziti da unos ne izazove hiperhidraciju i gubitak elektrolita natrija, kalija, kalcija, magnezija, željeza, cinka i dr.
Osnovne preporuke za unos tekućine
Preporuke za unos tekućine, odnosno koliko vode dnevno treba zdravoj odrasloj osobi; u prosjeku za žene oko 2 L/dan i za muškarce 2,5 L/dan i više. Budući da se stvarne potrebe zaista razlikuju s obzirom na zdravstveno stanje pojedinca, ukupne energetske potrebe, razinu tjelesne aktivnosti ove se potrebe mogu znatno razlikovati i trebaju se individualno prilagođavati.
Izračun unosa količine tekućine
Jedan od načina računanja potrebe za tekućinom je i na osnovu izračuna ukupne energetske cjelodnevne potrošnje kalorija. Preporuka je unositi 1 mL vode/kcal prosječne energetske potrošnje kod aktivnosti koje ne podrazumijevaju jači fizički napor ili ekstremnije uvjete okoliša.
Promjena intenziteta tjelesne aktivnosti kao i temperaturne promjene u okolišu znatno će utjecati na preporučeni dnevni unos tekućine pa to može iznositi i pet i više litara vode u danu kod primjerice sportaša, a preporuka je i nadoknada elektrolita.